Odkazy

vestavné chladničky

Vestavné Chladničky kombinované s mrazákem dole od Datart.cz

verze pro tisk

Ruční mytí vs. myčka na nádobí: Co je výhodnější?

28. prosinec 2010

Jednou z nedílných součástí kuchyní se staly moderní myčky nádobí , které lze do kuchyně zakomponovat jak ve vestavěné podobě, tak i jako volně stojící.

Důvodem, proč si mycí linku většina domácností pořizuje, je snaha o úsporu energií. Počítá se s tím, že myčka dokáže nejen uspořit energii, kterou je potřeba k umytí nádobí, ale že zároveň dojde ke snížení spotřeby vody.

Ruční mytí nádobí a myčka

Při ručním mytí, ač se to nezdá, se spotřebuje daleko více vody, než k dosažení stejného cíle potřebuje myčka nádobí. Je však potřeba brát v úvahu několik aspektů. Myčka nádobí by především měla být co nejvíce zaplněna tak, aby efektivita její práce byla pokud možno co největší. Je tedy zbytečné myčku zapínat ve chvíli, kdy je v ní jen několik málo talířů či pár skleniček. V tomto případě zcela jistě k žádné úspoře na energiích a spotřebě vody nedojde. V souvislosti s tím je dobré si před nákupem myčky dobře promyslet, jak velké množství nádobí v ní budeme pravidelně mít, a to proto.

Myčka o velkém objemu pro dvoučlennou rodinu je prakticky nevyužitelná a tudíž zbytečná. Naopak pokud se jedná o vícečlennou rodinu, měla by se pořídit myčka nádobí větších rozměrů. Zde lze jako návod uvést, že myčka s šířkou 60 cm pojme až čtrnáct sad nádobí, menší o rozměrech 45 cm pak kolem devíti sad nádobí.

Úsporné myčky třídy A

I myčky, stejně jako například chladničky či mrazáky, jsou rozděleny do několik ekonomických tříd. Nejúspornější, zároveň ale zpravidla nejdražší, jsou myčky, které se nacházejí v energetické třídě A. Jejich příkon by se měl pohybovat okolo 1kWh a maximální spotřeba by měla dosahovat 12 litrů. Tyto parametry jsou samozřejmě pouze přibližné, neboť každý výrobce garantuje u svých výrobků trochu odlišnou spotřebu.

Pokud si do kuchyně pořídíte myčku nádobí, a to volně stojící či vestavěnou myčku, pak je potřeba si také všímat její hlučnosti. Tady se dá obecně tvrdit, že hlučnost u levnějších variant myček bývá větší, udává se zpravidla okolo 50 až 60 dB, dražší spotřebiče pak mají hlučnost 45 dB a méně. U vestavěných myček nádobí pak navíc může být hlučnost omezena také samotným vestavěním myčky do skříní apod.

Článek převzat ze zdroje: Ruční mytí vs. myčka na nádobí: Co je výhodnější?

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!