Odkazy

verze pro tisk

Architektura terasy: Ne u každého domu je vytvoření terasy dobrým řešením

6. březen 2014

Při výstavbě rodinného domu si stále více budoucích majitelů přeje mít k dispozici terasu, ať už v klasické podobě před domem, případně dokonce na střeše objektu. Ne vždy je ale architektura terasy vyřešena dobře a prostor je pak spíše na obtíž, případně jej nelze využívat tak, jak si majitelé vysnili.

Terasa v domě v centru města? Spíše na obtíž

Pokud se rozhodnete pro stavbu terasy, je potřeba především zohlednit celkový charakter a dispozice domu, případně i jeho okolního prostoru. Častou chybou je třeba snaha vytvořit terasu na střeše rodinného domu, který se nachází v husté městské zástavbě. Prostor je pak otevřený a ztrácí se v něm pocit soukromí. Posezení a odpočinek na terase není příjemný ve chvíli, kdy na vás zírají desítky lidí z okolních rodinných domů či dokonce bytovek.

Je třeba zohlednit parametry objektu

Design terasy na střeše musí brát v potaz také konstrukci domu. Chcete-li na ní mít například menší bazén či vířivku, je potřeba důkladně zjistit, zda nenaruší stabilitu domu. Taková napuštěná vířivka je přeci jen hodně zatíží konstrukci domu.

Pozor na výběr materiálů

Stejně jako když řešíte interiér domu, je u v případě terasy nutné zvážit materiály, které zde použijete. Nejlepším řešením jsou přírodní materiály. Je ale nutné počítat s tím, že otevřená terasa bude vystavena klimatickým jevům – dešti, sněhu, větru. Proto volte takové materiály, které jsou dostatečně odolné a dobře ošetřené.

Zastřešení terasy: Zvažte pro a proti

Častou chybou je také potřeba terasu zastřešit. Přitom by se především mělo jednat o prostor, v němž si naopak budete užívat sluníčka a výhledu. Zastřešení tak může být spíše kontraproduktivní, byť vás při dešti ochrání před zmoknutím.

Architekturu terasy je určitě dobré konzultovat s odborníky. Ti zváží všechny aspekty a případně vám její realizaci vymluví, pokud by nezapadla do charakteru vašeho domu.

-fin-

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!