Odkazy

verze pro tisk

Červený cedr a důvody pro jeho využití u dřevostaveb

23. červenec 2012

Dřevostavby jsou v posledních letech stále žádanější. Jedná se o domy, které jsou určeny pro celoroční bydlení, dají se však využívat také jako rekreační objekty. Mezi jejich hlavní přednosti lze zařadit hlavně to, že se jedná o nízkoenergetické stavby, majitel domu tak nemusí vkládat příliš velké investice do vytápění objektu. Pro dřevostavby je charakteristické využití přírodních materiálů, které mají velmi dobré tepelně izolační vlastnosti.

Pro výrobu dřevostaveb lze využít různé druhy dřevin. Vždy je však nutné, aby dřevo mělo dostatečnou objemovou stálost a dlouhou trvanlivost. Další podmínkou jsou již zmíněné dobré tepelně izolační vlastnosti. Kromě klasických dřevin se hojně využívají i exotické dřeviny. Pro výstavbu dřevostaveb se například používá jako základní materiál červený cedr.

Vlastnosti červeného cedru

Tato dřevina se v přírodě vyskytuje podél pobřeží Pacifiku, od oblasti Kalifornie po jižní část Aljašky. Jedná se o mimořádně trvanlivou dřevinu, která se pro stavbu používá již stovky let. Má vynikající objemovou stálost, výborné tepelně izolační vlastnosti a díky tomu, že se jedná o robustní dřevinu, dá se využít i pro velké stavby. Velkou předností červeného cedru je také jeho nízká hmotnost, velmi dobře odolává také vlhkosti a tím pádem i vzniku plísní.

Ideální tepelně izolační vlastnosti

Červený cedr u nás není pro stavby domů tolik známý. Vzhledem k tomu, že se tato dřevina musí dovážet, může některé zájemce odradit vyšší cena. Dřevostavby, při jejichž výrobě je použit červený cedr, jsou však mimořádně kvalitní a poskytují příznivé podmínky pro celoroční bydlení. V zimních měsících majitel domu ocení to, že cedr má vysoký tepelný odpor. Díky tomu jsou jeho tepelně izolační vlastnosti mnohem lepší nežli v případě klasických dřevin, které se pro výstavby rodinných domů a rekreačních objektů běžně využívají. I v létě, kdy venku panují vysoké teploty, však cedrové dřevostavby poskytují dostatek komfortu.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

5U3PFEbtUI

neděle, 7. srpen 2016
22:57

I really coun'ldt ask for more from this article.


posted by: 5U3PFEbtUI (rs9wfojg(a)outlook.com) [Odpovědět]