Odkazy

verze pro tisk

Ekonomický a ekologický zdroj energie - tepelná čerpadla

26. říjen 2011

Význam alternativních způsobů vytápění objektů v dnešní době výrazně narůstá. Je to dáno tím, že ceny energií jsou strmě vzhůru a vytápění domu, bytu, kancelářských prostor či například průmyslových továren tak vychází mnohem dráž nežli před pěti či deseti lety. A podle posledních náznaků se počítá i nadále s tím, že ceny elektřiny či plynu klesat rozhodně nebudou.

Ekonomické a ekologické vytápění

Jako vhodný způsob vytápění, které je ekonomicky výhodné a zároveň i šetrné k životnímu prostředí, se jeví tepelná čerpadla. Investice do tepelných čerpadel je možná na první pohled příliš vysoká, avšak zde je třeba si spočítat, že díky ušetřeným financím za jejich provoz se návratnost pohybuje jen maximálně v řádu několika let. Tepelná čerpadla dokáží při vytápění domů s velkými plochami ušetřit na výdajích za energie desetitisíce korun ročně.

Tepelná čerpadla získávají energii z obnovitelných zdrojů

Tepelná čerpadla fungují na poměrně jednoduchém principu. Dle toho, o jaký typ tepelného čerpadla se jedná, si čerpadlo bere energii potřebnou k vytápění z venkovního vzduchu, vody ( vodní hladiny či vrtu) nebo ze země. Teplo je pak rozváděno po objektu pomocí radiátorů či například podlahového vytápění.

Můžete vytápět dům či ohřívat vodu

V závislosti na velikosti se dá tepelné čerpadlo použít buď přímo pro vytápění celého domu, nebo jen pro ohřev užitkové vody. Pomocí tepelných čerpadel se tak dají například vyhřívat domácí bazény apod.

Vzhledem k tomu, že tepelná čerpadla získávají energii z obnovitelných zdrojů, jedná se tak o velmi ekologický způsob vytápění. Pořízením tepelných čerpadel dochází ke snižování emisí škodlivých látek v ovzduší. I z tohoto hlediska mají tepelná čerpadla velkou budoucnost, v dnešních novostavbách a energeticky úsporných domech mají tepelná čerpadla významné zastoupení.

Abeceda tepelných čerpadel

Abeceda tepelných čerpadel Vám pomůže se o této technologii dozvědět více. Před nákupem tepelného čerpadla tak budete vědět, zda je pro Vás výhodnější zvolit tepelné čerpadlo země/voda, vodo/voda či vzduch/voda. Zjistíte také třeba i to, jaké úspory může tepelné čerpadlo pro Vaši domácnost do budoucna přinést.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!