Odkazy

verze pro tisk

Garážová vrata- jaký typ pro naši garáž vybrat

20. říjen 2011

Majitelé rodinných domů a či bytových komplexů musejí při stavbě objektu myslet i na prostor pro garáže. Dnes má totiž prakticky každá rodina ve vlastnictví alespoň jeden automobil. A rozhodně není dobré nechat vůz stát volně před domem, kde bude zcela nechráněn. Zloděje aut tyto volně stojící vozy velice lákají, auto však trpí také vlivem špatného počasí.

Garáž se samozřejmě neobejde bez kvalitních garážových vrat. Garážová vrata umožňují vůz dostatečně zabezpečit v uzavřeném prostoru. Do garáže navíc neschováváme jen automobil či jiný dopravní prostředek, často do ní shromažďujeme i různé potřeby pro domácnost.

Jaké typy vrat se vyrábějí

Výrobci v současné době poskytují zákazníkům tři typy garážových vrat. Jedná se o sekční vrata, výklopná vrata a garážová vrata rolovací. Mezi těmito typy je několik odlišností, a to jak ve způsobu manipulace a otevírání či zavírání, tak i například ve schopnostech udržovat v uzavřené garáže požadovanou teplotu. Zdaleka ne všechny typy se tak mohou hodit do té které garáže.

Pokud se podrobněji podíváme na jednotlivé typy, pak budeme lépe vědět, jaký typ garážových vrat si zvolit. Poradit nám samozřejmě mohou samotní výrobci a prodejci, nicméně vždy je lepší mít již před návštěvou obchodu či objednáním zboží přehled o tom, co nakupujeme.

Sekční vrata jsou nejoblíbenější

Prvním typem jsou sekční vrata. Ta patří mezi vůbec nejpoužívanější. Jejich otevírání funguje tak, že se vrata zasouvají pod strop garáže, což je výhodné především z hlediska prostoru, kterého tím pádem příliš nezabírají. Sekční vrata jsou populární i díky své velmi malé hlučnosti. Obvykle se dodávají s dálkovým ovládáním, které tak usnadňuje vjezd či výjezd s autem z garáže. U sekčních vrat je dobré zmínit, že mají vynikající tepelně-izolační vlastnosti, po uzavření je vnitřek garáže dokonale utěsněn a udrží se v něm teplota. Pokud tedy chceme vytápěnou garáž, jsou sekční vrata tou možná vůbec nejlepší volbou.

Výklopná vrata

Druhým typem jsou výklopná garážová vrata. I ta se sklápějí dovnitř garáže, nicméně před zajetím potřebují prostor před garáží, tudíž nejsou vhodná do míst, kdy garáž například přímo sousedí s veřejnou komunikací či chodníkem. V porovnání se sekčními vraty mají trochu horší tepelně-izolační vlastnosti, nicméně stále dokáží poměrně dobře teplo uvnitř garáže udržet.

Rolovací vrata do garáže

Posledním základním typem jsou rolovací garážová vrata. Ta se hodí hlavně pro garáže s jedním stáním. Hlavní výhoda spočívá v jednoduché montáži i následném provozu, na jejich montáž není třeba dělat žádné složité stavební úpravy. Některým majitelům může vadit rovněž i to, že v zimě často namrzají a mají v porovnání se sekčními vraty vyšší hlučnost. Negativem pak rozhodně je i vyšší pořizovací cena.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!