Odkazy

verze pro tisk

Jak bojovat s plísněmi na fasádách? Pomohou ochranné nátěry

29. květen 2016

Fasáda je nejvíce zatěžovanou součástí všech budov. Ať už se jedná o rodinné domy, bytové domy nebo komerční objekty v kterékoliv části republiky, jejich fasády jsou celoročně vystavovány působení vnějších vlivů, střídání počasí, smogu, vlhkosti a UV záření. Proto není divu, že se na fasádách mohou objevovat různé nedokonalosti. Jednou z nejčastějších je výskyt plísní. Jak tento problém řešit? V drtivé většině případů není třeba do fasády nijak zasahovat, ale jen správně využít nátěry fasád.

Nátěry na čistou fasádu

Aby nátěry dokonale fungovaly, musí být aplikovány na dokonale čistou fasádu, která je zbavena veškerého prachu, pylu a dalších organických nečistot. Nejvhodnější technologií pro čištění fasád je tryskání-pískování. Jak probíhá takové čištění profesionální firmou, se můžete podívat ZDE. Po vyčištění a zaschnutí fasády přichází teprve čas na její ošetření, tedy na nátěry fasád. Ideální je využít 2 typy nátěrů. Jaké to jsou a v jakém pořadí je na fasádu aplikovat?

Nejprve protiplísňové nátěry

Nejprve je zapotřebí na fasádu aplikovat protiplísňový nátěr. Ten pronikne až do samotné struktury fasády a zničí plísně, které se ve fasádě i ve zdivu nacházejí. Také zabrání jejich znovuobnovení. Výběr protiplísňového nátěru a jeho aplikaci doporučujeme nechat na profesionální firmě. Existuje totiž několik druhů nátěrů, které jsou vybírány na základě druhu materiálu fasády a na stupni poškození plísněmi. Pro správný výběr a aplikaci jsou třeba zkušenosti.

Pak nátěr proti vlhkosti

Vlhkost je základním původcem plísní, a pokud se dostane znovu až do samotné konstrukce fasády, ani protiplísňové nátěry nemusí zabránit znovuobjevení plísní. Abyste plísním zabránili, musíte zabránit, aby se vlhkost dostávala do fasády. A zde přichází na řadu hydrofobní nátěr, který na fasádě vytvoří neviditelnou, souvislou ochrannou vrstvu, která nejenže nepropouští vodu, ale dokonce ji odpuzuje. Fasáda tak zůstane bez plísní, čistá a suchá.

-jan-

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!