Odkazy

verze pro tisk

Jak na tvrdou vodu v domácnosti?

17. červenec 2013

Docela značné nepříjemnosti způsobuj v mnoha domácnostech tvrdá voda. Týká se to zejména těch z vás, kteří používají vodu ze studny, ovšem tvrdá voda se může objevovat také v klasickém vodovodním potrubí. S tímto problémem je rozhodně dobré něco dělat, neboť při nečinnost a neupravení tvrdé vody může snadno dojít k poškození domácích spotřebičů, kde je při jejich provozu voda využívána.

Tvrdá voda způsobuje vodní kámen

Nejprve si řekněme, co tvrdá voda vlastně je a co dokáže napáchat.

Jedná se o stav, kdy má příliš vysoké pH. Hlavním následkem tvrdosti je, že se na přístrojích, na nádobí, ve vaně i v potrubí usazuje vodní kámen.

Účinky vodního kamene nejsou příznivé

Vodní kámen a jeho účinky mnozí z nás zbytečně podceňují. Přitom je to právě tento jev, který stojí za příčinami rozbitých praček, myček nádobí nebo například rychlovarných konvic.

Tím, že se kámen usazuje, dochází ke zhoršení funkce spotřebičů, rostou také náklady na jejich provoz.

V neposlední řadě je pak potřeba říci, že vodní kámen může mít i negativní vliv na lidské zdraví, neboť je ideální pro tvorbu různých bakterií.

Způsoby, jakými lze bojovat s příliš tvrdou vodou

S tvrdou vodou je tak bezpochyby nutné bojovat. Změkčení vody v domácnosti by se mělo provádět vždy, jakmile si zjistíte, že voda nemá správné hodnoty pH. Zjištění je poměrně jednoduché, existují na to jednoduché testy, které lze pořídit v mnoha obchodech.

Změkčení vody v domácnosti může probíhat několika způsoby. Jako vhodné řešení se jeví kupříkladu využití reverzní osmózy nebo magnetických změkčovačů vody, které se jednoduše nainstalují k vodovodu a je po problémech.

Pro změkčení vody v domácnosti využívejte také chemické přípravky. Ty obsahují patřičné kyseliny, které dokáží snížit pH vody.

Dobrým řešením je také iontová výměna, kdy vlastně dochází ke změně ve složení vody tak, že jsou z ní odstraněny látky, které právě zapříčiňují její vyšší tvrdost.

Před úpravou vody si zjistěte její kvalitu

Jak tedy na tvrdou vodu v domácnosti? Rozhodně si nejprve vyhodnoťte, zda je voda, kterou doma používáte, vhodná pro běžné použití. Teprve pak se rozhodněte, třeba i ve spolupráci s nějakým odborníkem, jaký způsob změkčení vody použijete. Rozhodně však neotálejte. Mějte na paměti, že tvrdá voda není vhodná.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!