Odkazy

verze pro tisk

Jak ušetřit za energie?

13. leden 2014

Pro letošní rok většina společností oznámila, že zlevní elektřinu. To je jistě příznivá zpráva pro každou domácnost. Ceny energií, tedy elektřiny a plynu, šly v posledních letech neustále prudce nahoru. Výrazně se tak zvyšovaly náklady na bydlení. Elektřina a plyn jsou nezbytné pro ohřívání užitkové vody a vytápění, dále pak také pro chod domácích spotřebičů.

Přestože se tedy nejspíše pro letošní rok nemusíte obávat toho, že by se nějak výrazně zvedly náklady na chod domácnosti kvůli zvýšení cen energií, je i tak dobré se poohlédnout po způsobu, jak ušetřit za energie.

Pryč se starými spotřebiči

Pokud si položíte otázku, jak ušetřit za energie, je to první krok k tomu, aby se tak skutečně stalo. V první řadě je dobré identifikovat spotřebiče a zařízení, která jsou z hlediska spotřeby energií příliš náročná.

Zejména starší zařízení a spotřebiče dokážou spotřebovat velké množství elektřiny či plynu, navíc nejsou tolik efektivní. Je-li to možné z hlediska vaší finanční situace a možností, nahraďte tato zařízení novějšími. Při výběru v obchodech si všímejte energetické náročnosti.

Rozdíl ve spotřebě staré a nové chladničky

Jako příklad lze uvést spotřebu chladničky. Stará chladnička, která spadá do energetické třídy A, za jeden rok spotřebuje o více než 100kW elektřiny více nežli chladnička, která je zařazena do energetické třídy A++. Nemluvě o situaci, pokud byste ještě v dnešní době používali chladničku z nižších energetických tříd.

Samotná výměna spotřebičů a zařízení, která fungují na elektřinu či plyn, sice může snížit spotřebu. Co je to ale platné, pokud za energie platíte příliš mnoho peněz, neboť máte zvolený špatný tarif, navíc u společnosti, která vám energie dodává draze.

Volba levnějšího dodavatele energií

Jako velmi praktickou radu lze tedy doporučit výběr co nejlevnějšího dodavatele energií. Společností, které se zabývají dodávkami elektřiny a plynu do domácností, je dnes v tuzemsku několik desítek. Jejich nabídky se mohou dosti výrazně lišit. Vyznat se ve změti nabídek však nemusí být jednoduché.

Proto doporučuji se podívat na nějaký kvalitní internetový portál, který se specializuje na změny dodavatele. Na něm si jednoduše provedete srovnání nabídek jednotlivých dodavatelů.

Na základě něho pak můžete prakticky ihned přistoupit ke změně dodavatele. Rázem zvýšíte šanci na to, že za platby elektřiny a plynu skutečně ušetříte. Změna dodavatele energií se dá kompletně provést online, není zapotřebí žádných složitých úkonů.

Existují i další tipy, jak ušetřit za elektřinu nebo plyn. I ty mohou být velmi užitečné.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!