Odkazy

verze pro tisk

OSB desky- moderní materiál, který nachází bohaté uplatnění ve stavebnictví

31. říjen 2012

Při stavbě nízkoenergetických dřevostaveb se krom jiných materiálů využívají také takzvané víceúčelové OSB desky.

Využití OSB desek

Jejich použití je velmi rozmanité, stavební firmy s nimi realizují střešní a stropní konstrukce, kdy OSB desky slouží jako základní nosní prvky. Dále se tyto dřevotřískové stavební materiály dají použít také jako nosná vrstva podlah. Zdaleka nejvíce se však u dřevostaveb používají pro vytvoření konečného podlahového povrchu, a to proto, že vynikají svým příjemným vzhledem, vysokou odolností a tím pádem i mimořádně dlouhou životností.

Víceúčelové OSB desky však nemusíme nutně brát jen jako stavební materiál pro dřevostavby. Mohou být zajímavým řešením také při potřebě dočasného zakrytí či oplocení různých prostor, dále jsou velmi často součástí mobilních buněk, které se používají na stavbách. OSB desky dokonce mohou tvořit jeden ze základních materiálů při výstavbě zahradních objektů, ale také třeba při realizaci různých konstrukcí, pódií apod. jak vidno, víceúčelové OSB desky jsou použitelné v exteriérech i interiérech.

Výroba víceúčelových OSB desek

Výše jsem představil, co to vlastně OSB desky jsou. Pakliže nemáte zcela jasnou představu, o jaký materiál jde, nastíním, z čeho se vyrábějí. OSB desky se tvoří ze tří vrstev lisovaných dřevěných třísek, které jsou spojeny kvalitním pojivovým materiálem. Díky tomu, že jde o lisované dřevo, nenachází se v OSB deskách žádné suky a vady, které jsou jinak tolik typické pro masivní dřevěné materiály.

OSB desky z dřevěných třísek jsou pružné. Díky této vlastnosti se hojně používají i například v oblastech, které často sužují zemětřesení. Jsou také lehké, avšak udržují si svou stálou strukturu a pevnost. Jde o materiál, který je dnes sice již poměrně dosti využíván, přesto lze očekávat, že jeho pravá doba ještě přijde.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!