Odkazy

verze pro tisk

Palivové dřevo pro krby a kamna

27. březen 2013

Používáte-li doma krbová kamna nebo klasický krb, pak určitě dobře víte, jaké palivo je pro ně nejvhodnější. Ti z vás, kteří o pořízení nových krbových kamen do domácnosti, na chalupu na chatu teprve uvažují, se mohou níže dozvědět, jaké topivo je pro tato vytápěcí zařízení nejvhodnější.

Pro správnou účinnost krbových kamen je nejen důležité, aby byly správně nainstalované krbové vložky a bylo provedeno řádné napojení na komínový systém, rozhoduje také kvalita topiva. V kamnech lze topit dřevěnými briketami, peletami a dalšími tuhými palivy. Zdaleka nejlepším řešením se však jeví klasické kusové dřevo. To si totiž lze obstarat velmi levně, pakliže máte na svém pozemku les, ani jeho nákup není nijak drahý.

Tvrdost palivového dřeva

Palivové dřevo do krbových kamen musí být dostatečně tvrdé. Příliš měkké dřevo totiž rychle hoří a spotřebujete jej tak více. Vhodné je tak maximálně při zatápění, kdy jím chcete rozhořet tvrdší kusové dřevo.

Čerstvé dřevo nechte nějaký čas vyschnout

Prodejci dřeva vám mohou nabídnout buď již zcela zpracované kusy, které lze ihned využít k vytápění, nebo lze zakoupit čerstvé kusy dřeva. Zde je ovšem nutné počítat s tím, že jej bude potřeba ještě minimálně jeden rok nechat důkladně vysušit, jinak bude mít nižší výhřevnost.

Levněji vám vyjde, pokud si koupíte dřevo, jež si posléze doma sami naštípáte, již upravené kusy jsou logicky dražší. Co se týče vlhkosti dřeva, používejte do krbových kamen ideálně pouze dřevo, jehož obsah vlhkosti se pohybuje pod 20 procenty.

Uskladnění dřeva

Dřevo, které koupíte ve stavu, kdy je vhodné jej nechat vysušit, uložte na suchém místě tak, aby nevlhlo. Je také vhodné jej dát do prostor, které jsou dobře větrané, aby mohla vlhkost lépe odcházet.

Účinná krbová kamna od firmy Invicta, předního prodejce ve střední Evropě, vám ušetří spoustu peněz.

Toto vytápěcí zařízení dnes patří mezi nejlevnější, oproti topení plynem či elektřinou může být rozdíl v nákladech až o desítky procent nižší.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!