Odkazy

verze pro tisk

Podlahy nebo koberce?

11. prosinec 2012

Jednou z hlavních voleb, kterými člověk prochází při zařizování nového bydlení, je volba podlahové krytiny. Je nutné si uvědomit konkrétní přednosti jednotlivých typů podlahových krytin a následně si vybrat podle svých specifických požadavků.

Podle čeho vybírat podlahu

Mezi hlavní faktory ovlivňující výběr podlahy je pochopitelně cena, dále by měla být zohledněna rychlost a náročnost pokládky, tepelné vlastnosti, tlumení nárazů a vibrací, snadnost případné opravy a také samozřejmě design.

Typy podlah

Mezi nejoblíbenější podlahovou krytinu stále patří koberec. Je totiž měkký, teplý, takže odspodu hřeje a prodává se v nepřeberném množství designů. Zároveň lze pořídit jak celoplošný koberec, tak i běhouny. Na pokládání koberců není potřeba mít zvláštní vybavení, základem je ostrý nůž pro ořezání hran. V mnoha případech zvládne pokládku člověk sám, což je další přínos a úspora nákladů, nehledě na skutečnost, že pořizovací cena koberce bývá nižší než investice do nové podlahy stejné plochy. Koberce ovšem absorbují prach, který se v nich může držet a znepříjemnit tak pobyt alergikům.

Moderní alternativou koberců je linoleum, což je čistě přírodní podlahová krytina vyrobená ze lněného oleje, juty a dřevní moučky. Prodává se v pásech a pokládá se vždy celoplošně přímo na betonový podklad. Vyniká dobrou tepelnou propustností a je tedy vhodné i pro podlahové vytápění.

Praktickým materiálem pro podlahu je PVC, které se prodává buď tvrzené v plátech nebo rolích, podobně jako linoleum a lze ho tak také použít i pro podlahové vytápění. V takovém případě probíhá pokládka podobně jako u koberců, je snadná a rychlá. Velmi zdařile imituje design dřeva a to včetně let, či kachliček se spáry. PVC je měkké, takže dobře tlumí nárazy, je teplejší a měkčí na došlap než tvrdé podlahy, hůře se ale opravuje. Cenově vychází podobně jako koberce.

Podlahy bez podlahových krytin jsou z hlediska čistoty praktičtější, prach na nich utvoří chuchvalce, které stačí zamést nebo vysát. Na druhou stranu jsou tyto nečistoty více viditelné. Asi nejčastěji pokládané podlahy jsou vyrobeny z laminátu. Tento materiál je velice tvrdý a pruží, takže nemá nejlepší vlastnosti pro tlumení nárazů. Bývá velmi často volen pro pokládání podlah plovoucího typu. Laminátové podlahy jsou o něco dražší variantou.

Pokud se chcete o možnostech podlahových krytin a podlah dozvědět více, podívejte se na adresu podlahy-koberce.com, kde se dočtete také o dalších podlahách podlahových krytinách.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!