Odkazy

verze pro tisk

Připravujeme trávník na jaro

21. březen 2016

Mít krásný a zdravě vypadající trávník je snem každého majitele. Jenže zima dá této zelené pokrývce značně zabrat. Co tedy dělat, aby se na jaře vaše zahrada zase zazelenala?

Počkejte, až sleze sníh

V tuhle dobu je ještě na úpravy trávníku brzy. Ovšem jaro tady bude za měsíc, proto si plán na úpravy trávníku můžete naplánovat již teď. S pracemi začněte až sleze první sníh. Je potřeba počkat, až trávník vyschne. Do té doby se snažte po něm nešlapat, neboť v rozměklé půdě zůstanou hluboké otisky.

Trávník provzdušněte a zbavte prohlubní

V první řadě je potřeba trávník vyčistit a provzdušnit. To spočívá v odstranění mechu, listí, větviček a travní plsti. Ty zabraňují trávě v dýchání. Poté udělejte první jarní sestřih. Ideální je trávník zastřihnout na 3 cm. Nenechte však posekanou trávu ležet, zplesnivěla by. Trávník sečte jednou až dvakrát týdně.

Je možné, že je váš trávník plný nevzhledných prohlubní, ve kterých se drží voda. Těch se zbavíte, pokud odříznete 3 obdélníkové strany, a vzniklou mezeru naplníte pískem. Po zaplnění opět vraťte drn na původní místo. Teprve až podniknete výše uvedené kroky, můžete se pustit do výsevu nové trávy. Nakonec pomocí hnojení dodejte potřebné živiny.

Zlikvidujte sněhovou plíseň

Pokud se vám na trávníku objevily žlutohnědé skvrny, napadla ho pravděpodobně sněhová plíseň. Není to nic neobvyklého, těžká sněhová přikrývka bránila v přístupu vzduchu. Jak se jí ale zbavit? Boj s plísní je velmi náročný, a nemusí skončit výhrou. Je nezbytné začít ji likvidovat okamžitě.

Co je to sněhová plíseň?

Tato choroba napadá místa, která byla dlouhou podmáčená pod vrstvou sněhu bez toho, aniž by předtím promrzla.

Pokud je postižení mírné, zvládnete to s přípravkem ve spreji, tzv. fungicidem. V zahrádkářských potřebách vám jistě poradí, který je nejúčinnější. Postřik můžete udělat i preventivně. Že terapie zabrala poznáte tak, že i ve žlutých místech začínají rašit nové lístky. V jiném případě vás bohužel čeká zakládání nového porostu.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!