Odkazy

verze pro tisk

Pro používání vody z vlastních zdrojů je potřeba myslet na důkladné čištění studny

10. červenec 2016

Pokud máte to štěstí, že na zahradě máte vykopanou vlastní studnu, byla by škoda ji nevyužívat jako levný zdroj pitné vody. Dají se tím ušetřit stovky korun ročně, které byste jinak zaplatili za vodu z centrální sítě. O studnu je ale nutné se pečlivě starat, jinak jde kvalita vody postupně dolů. Jak na to?

Kontrola stavu studny

Před tím, než studnu začnete využívat, je potřeba důkladně zkontrolovat její celkový stav. Zda není natolik poškozená, že by docházelo k zakalování vody, případně by do ní podzemní voda vůbec neproudila. Doporučuji odbornou kontrolu. Ideální je, pokud si přizvete i hydrogeologa. Někdy je zapotřebí oprava studny. Stavební práce pak nechte na profesionálech. Zejména u starších studní je také mnohdy zapotřebí prohloubení a rozšíření studny.

Kompletní čištění

Pokud je studna v pořádku, stále ještě nemáte vyhráno. Důležitá je také její kompletní dezinfekce. Použít se dají klasické dezinfekční přípravky typu Sava, dále je vhodné mít po ruce také přístroj s tlakovou vodou. Při čištění studny je potřeba vodu také několikrát odčerpat, takže je nutné mít po ruce také vhodné čerpadlo.

Důkladné čištění studní byste vždy měli přenechat na odborné firmě. Ušetříte si tím i spoustu námahy, přeci jen jde o fyzicky poměrně náročnou činnost. Kromě toho je praktické provádět i pravidelné čištění. Nejvhodnějším obdobím pro tuto činnost je jaro. Po zimě totiž může být studna a voda v ní v horším stavu.

Jak se pozná nekvalitní voda ve studni?

Jak jednoduše poznáte, že je voda ze studny špatná? Bývá zakalená, může mít nepříjemný zápach. Někdy však na první pohled vypadá dobře, přesto se v ní může objevovat zvýšené množství škodlivých látek. Na jednoduchý rozbor se dají použít lakmusové papírky, případně i další pomůcky, které jsou běžně k dostání v obchodech. K detailnímu rozboru je už ale zapotřebí přizvat si odborníka.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!