Odkazy

verze pro tisk

Topíte dřevem? Pak musíte vědět, jak se palivové dřevo skladuje

24. září 2013

Topení dřevem se zdaleka netýká jen venkovských obydlí, mnoho lidí jím topí i ve městech. Dřevo je dnes totiž jedním z nejlevnějších materiálů.

Napomáhá tomu i fakt, že rok od roku stoupají ceny elektřiny a plynu. Spousta lidí se tak navrací k tradičnímu topení v kotlích a krbech, kdy využívá právě palivového dřeva. Pokud jej chcete mít do zásoby, je potřeba vědět, jak se palivové dřevo skladuje.

Vlhké dřevo do krbu nepatří

Aby šlo palivové dřevo použít, musí být kvalitně vysušené. Pokud byste do krbu vhazovali vlhké dřevo, snížila by se účinnost vytápění. Zároveň by docházelo k většímu zatěžování životního prostředí. V neposlední řadě byste dřeva spotřebovali o poznání více.

Pokud si tak chcete nachystat dřevo na topení do zásoby, měli byste jej začít uskladňovat alespoň s ročním předstihem, klidně i dříve.

Týká se to tedy hlavně čerstvého dřeva. V případě, že si koupíte již připravené dřevěné brikety nebo pelety, lze je prakticky ihned použít, neboť jsou již vysušené.

Podmínky pro sušení dřeva

Pamatujte na to, že dřevo by nemělo být vlhké. Vlhkost musí být maximálně kolem 20%. Čerstvé dřevo má přitom vlhkost kolem 50%. Sušení musí probíhat minimálně po několik měsíců.

Důležitá je cirkulace vzduchu tak, aby dřevo nehnilo a sušení probíhalo rovnoměrně. Proto jej nestačí vysypat do kůlny a nechat jej jen tak na hromadě. Rovněž nesmí být přímo na zemi, první vrstva by měla být minimálně kolem 20 – 30 cm nad zemí.

Uskladnění palivové dřeva proveďte ideálně pod střechou. Klasický rodinný dům i moderní dřevodům jistě poskytne alespoň jednu místnost, která pro uskladnění dřeva bude vhodná.

Je dobré si ji raději důkladně zajistit, aby vám dřevo během roku nikdo neodcizil. Není zrovna zapotřebí bytelný trezor či něco podobného, postačí kvalitní zámek a pevná vrata.

Pokud ještě nemáte připravené palivové dřevo na letošní zimu, pak už vám nezbude nic jiného, než si koupit hotové a vysušené dřevo, třeba zde. Čerstvé byste již nestihli důkladně vysušit. A zima může být letos opravdu tuhá, jak někteří odborníci předvídají.

Komerční sdělení

-lod-

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!