Odkazy

verze pro tisk

TZ: Investovat do vlastního bytu se vyplatí 75% majitelů

17. červen 2014

Raiffeisen stavební spořitelna zjistila, že průměrná doba návratnosti investic do vlastního bytu v České republice je 23 let. Studie sledovala délku návratnosti investice do pořízení vlastního bytu v porovnání s dlouhodobým pronájmem ve 104 městech ve 115 lokalitách. Ekonomicky nejefektivnější je pořídit si byt v Ústeckém kraji, tam se finance vložené do koupě bytu vrátí v průměru za 18 let. Úplně nejrychlejší návratnost je v Jirkově, Teplicích a Mostě.

Kde se koupě bytu vyplatí

Rozhodování Čechů, jestli platit pronájem, nebo si pořídit vlastní bydlení, je mnohdy spíše pocitové než racionální. Přitom cenová mapa realit je jednoduchý nástroj, ve kterém si může kdokoliv najít, jak draze se byt v dané ulici prodává a za kolik se pronajímá.

Raiffeisen stavební spořitelna takto namátkově porovnala ceny pronájmů s cenami koupi bytu za m2 ve 115 vybraných lokalitách.

Porovnání ukazuje, že nejrychleji by se měla investice do vlastního bydlení vracet v Jirkově (11 let), Teplicích (13 let) a Mostě (15 let). Naopak nejdéle to potrvá v Domažlicích (28 let), v Mělníku (28 let) a v Otrokovicích (29 let).

Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny k tomu dodává: „V případě bytů, ve kterých je návratnost investice kratší než 25 let, je jejich nákup velmi dobrým rozhodnutím. Ze 115 sledovaných lokalit do hranice 25 let spadá 85 míst, tedy dokonce tři čtvrtiny případů. Cenové hladiny se v různých částech měst samozřejmě liší, ale obecně lze říci, že bydlení ve vlastním bytě vychází ve třech čtvrtinách případů výhodněji než bydlení v pronájmu.“

Výpočty jsou orientační, ale výsledná data mohou lidem pomoci ve finálním rozhodování, zda volit pronájem nebo vlastní bydlení. Každý si tak sám může velmi lehce spočítat, zda splátka případného úvěru na koupi nemovitosti nebude dokonce nižší než nájemné. Na webových stránkách Raiffeisen stavební spořitelny můžete pro výpočet návratnosti investice do vlastního bydlení využít tuto kalkulačku: rsts.cz/porizeni-vlastniho-bydleni/.

Vlastní byt – není na co čekat

Z porovnání mezi kraji navzájem vychází, že nejnižší průměrnou dobu návratnosti má Ústecký kraj (18 let), dále kraj Olomoucký a Jihočeský (v obou případech 22 let).

Na řadě míst České republiky, jako je například Ústí nad Labem, Cheb nebo Česká Lípa, se ceny bytů pohybují mezi 12 000 a 15 000 korunami za m2. V těchto cenových úrovních je možné pořídit byt o velikosti 45 až 50 m2 do 700 tisíc korun. U takto levných bytů některé stavební spořitelny ani nepožadují ručení nemovitostí.

„Úvěr pro pořízení menšího bytu do výše 500 tisíc korun nabízíme bez zajištění zástavním právem k nemovitosti a využít ho mohou i klienti, kteří si u nás zatím nespoří. Pokud jde o standardní úvěr ze stavebního spoření, tam je hranice dokonce až 700 tisíc korun,“ upřesňuje Jitka Jechová.

S ohledem na očekávaný vývoj cen na trhu se investice do vlastního bydlení oproti placení dlouhodobého pronájmu vyplatí.

Ing. arch. Jan Borůvka z Asociace realitních kanceláří České republiky k tomu dodává: „Pro koupi bytu je letošní rok opravdu vhodný. Z údajů, které vydal Český statistický úřad, lze očekávat, že v některých vyhledávaných lokalitách by mohlo koncem roku dojít k mírnému růstu cen.“

Ceny byly čerpány z portálu cenovamapa.gekonsro.cz. Tato cenová mapa je tvořena na základě informací

o skutečně realizovaných cenách nemovitostí.

Tisková zpráva AMI Communications

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!