Odkazy

verze pro tisk

TZ: Nový bytový dům Na Bendovce nabídne více bytů na každém podlaží díky moderní konstrukci

11. prosinec 2013

Ve staré části pražských Bohnic vzniká komorní třípodlažní bytový dům Na Bendovce, který poskytne celkem 15 malých bytů v dispozici 1+kk o průměrné ploše 32 m2. Původní studie zděné stavby počítala se čtyřmi byty 1+kk na každém podlaží; dům by tak měl celkem 12 bytů.

Díky změně technologie výstavby na systém montovaného objektu LINDAB STAVBY s ocelovým skeletem LindabConstruline z tenkostěnných ocelových pozinkovaných profilů mohla být vzhledem k menším tloušťkám nosných stěn dispozice změněna na pět bytů na každém podlaží. Dům je tak příkladem, jak technologie od Lindabu pomáhá rozšířit užitnou plochu objektů – a to nejen bytových domů, ale i komerčních budov či průmyslových staveb.

O projektu

Bytový dům Na Bendovce vyrůstá na místě původní zástavby. Dřívější zděný dům byl letos v květnu stržen. Nová výstavba začala úpravou stávajících základů na půdorys 9,4 x 20 m a rozšířením sklepů.

Na přelomu září a října 2013 byla zahájena montáž ocelového skeletu domu. Ta je již nyní i s podlahami a částečným opláštěním vnějšího pláště deskami Fermacell dokončena.

Na ni navázala montáž otvorových výplní a lešení, aby mohly pokračovat práce na vnějším opláštění a zaklopení střechy. Generální dodavatel stavby, HBW Holding, předpokládá kompletní uzavření objektu na konci roku s následným pokračováním interiérových prací: zaizolování tepelnou izolací, provedení rozvodů a instalací, následně podlah a vnitřních obkladů deskami Fermacell. Stavba bude předána investorovi, jímž je společnost Solid Reality Praha, do konce března 2014 ke kolaudaci.

Architektura projektu

Architektura projektu je dílem studia Escadra CZ. To oživilo myšlenku populárních pražských pavlačí a dům koncipovalo tak, aby se do bytů vstupovalo přes venkovní kryté schodiště a právě pavlač.

Užitná plocha každého podlaží činí 159 m2, plocha pavlače na jednom podlaží 37 m2. Zatímco dům má sedlovou střechu bez přesahů, nad pavlačí a schodištěm je střecha plochá. Veškerá nosná konstrukce všech podlaží je z tenkostěnných ocelových profilů LindabConstruline. Obsahuje obvodové nosné stěny a mezibytové stěny z profilů Lindab se štěrbinami RY/SKY šířky 120 mm pro minimalizaci tepelných mostů a vnitřní předstěnou, nosné stropy a konstrukci krovu z dalších profilů Lindab tvaru C a U výšky 200 mm.

Obvodové stěny

Obvodové stěny obsahují 120 mm izolace mezi profily, 50 mm ve vnitřním instalačním roštu a 100 mm kontaktního zateplení na fasádě. Součinitel prostupu tepla stěnou je 0,16 W/m2K.

Obvodové stěny, nosné vnitřní mezibytové stěny i stropy jsou opláštěny sádrovláknitými deskami Fermacell, které zajišťují dostatečnou statickou odolnost konstrukcí, mají vysokou protipožární odolnost a vyhovují náročným požadavkům na akustiku.

Střecha

Na střechu bude použita krytina se stojatou drážkou v zaklapávací variantě – LindabClick v barvě stříbrná metalíza, která je doplněna odvodněním LindabRainline ve stejném barevném odstínu. Krytina bude kromě střechy použita i na opláštění stěn třetího podlaží vyjma stěny pavlače.

Pavel Růna, jednatel a ředitel divize Profil společnosti Lindab s. r. o., k využití technologie LINDAB STAVBY u bytového domu Na Bendovce uvedl: „Díky technickému řešení od Lindabu, kdy se z původní zděné stavby stal montovaný objekt se skeletem z prvotřídní švédské oceli, se mohl počet bytů zvýšit o celou třetinu, aniž by to bylo na úkor jejich užitné plochy.

Kromě zvýšení počtu bytů navíc lehká tenkostěnná konstrukce LindabConstruline zajišťuje domu větší stabilitu i odolnost vůči povětrnostním vlivům. Pro technologie od Lindabu je charakteristická i rychlost výstavby: první majitelé bytů se do domu Na Bendovce budou stěhovat po kolaudaci již na jaře příštího roku.”

Tisková zpráva Crest Communications, a.s.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!