Odkazy

verze pro tisk

TZ: Příjemný domov ve finském stylu, to je KOTI BRANÍK

6. duben 2014

Styl života v severských zemích je často spojován s chladem a drsnými podmínkami pro život. Možná právě proto Skandinávci při zařizování interiérů kladou velký důraz na vytvoření útulného prostředí, samozřejmě v charakteristickém čistém krásném designu, který musí být praktický a funkční. Jak vypadá takové bydlení ve finském stylu, v praxi ukazuje nový vzorový byt v nedávno zkolaudovaném projektu KOTI Braník developerské společnosti YIT Stavo, který připravila designérka Andrea Hylmarová.

Skandinávie inspiruje celý svět

Skandinávský styl se začal utvářet v padesátých letech minulého století, zejména poté, co několik výrobců nábytku, skla a dalších produktů představilo svou tvorbu v milánském Paláci umění Triennale. Krátce nato začaly produkty severských tvůrců získávat uznání ve světě a jejich obliba rychle rostla.

„Vývoj charakteristických znaků skandinávského stylu byl silně ovlivněn historií severských zemí. A tak zatímco Evropa vzhlížela ke šlechtě a jejímu bohatství se vší pompou a noblesou s tím spojenou, obyvatelé severní Evropy zaměřili pozornost spíše k místním materiálům a jemnějším, především funkčním formám.

Další zásadní faktor pro rozvoj severského stylu spočíval ve faktu, že život Skandinávců se vždy hodně točil kolem domova a vytváření příjemného rodinného prostředí. Svým dílem k tomu přispělo i místní drsnější podnebí. Studené zimy vytvářely odjakživa silnou potřebu budovat doma pohodlné místo pro odpočinek i únik z okolní reality,“ říká designérka Andrea Hylmarová.

Jak vypadá bydlení v severském stylu?

A jak takové útulné bydlení v severském stylu může vypadat, ukázala Andrea Hylmarová při zařizování vzorového bytu v projektu KOTI Braník původem finského developera YIT Stavo.

Jak sama uvádí, do vzorového bytu vnesla některé prvky severského stylu, aby ukázala, jak se jimi lze inspirovat a vytvořit díky nim moderní a pohodlné bydlení vyhovující potřebám lidí žijících ve městě.

„Zařízením interiéru ve finském stylu jsme chtěli všem zájemcům o nové bydlení ukázat, že v severském designu si mohou vytvořit příjemný a útulný domov, kde se jim bude dobře žít. A že charakteristické finské prvky, které do Česka přinášíme, jako je čistá, střídmá architektura, přírodní materiály nebo vybavení některých bytů saunou, se mohou dobře doplňovat se stylově vybaveným interiérem,“ dodává Dana Bartoňová, obchodní ředitelka YIT Stavo.

Finský styl bydlení v KOTI Braník

Vzorový byt, který je v projektu KOTI Braník otevřen všem zájemcům, má dispozici 3+kk o celkové rozloze 74 m2 a náleží k němu předzahrádka. V interiéru jsou použity střídmé barvy a nábytek v jednoduchých tvarech v kombinaci s přírodními materiály, což je charakteristické pro severský styl.

„Kontakt s přírodou zdůrazňují například třívrstvé dřevěné podlahy v provedení bělený dub od firmy Kährs, které patří do nejvyšších standardů. V projektu nabízíme tři varianty standardů v různých cenových relacích a variantu delux pro ty nejnáročnější, takže si vybere každý klient,“ vysvětluje Dana Bartoňová z YIT Stavo.

Hlavní místnost o rozloze 25 m2 tvoří obývací prostor, kuchyňský kout s kuchyní Hanák a jídelní část.

„Barevnost jsem volila s ohledem na tapetu Ystävät z aktuální kolekce finského výrobce Marimekko, která je nejvýraznějším prvkem místnosti. Zbytek vybavení je proto v neutrálním bílém provedení a v minimalistickém stylu. Strohé linie potlačuje například detail dřevěných podnoží na nadčasových židlích DSW chair od Charlese a Raye Eamsových. Barevný akcent zase dodávají výrazné vzory na textiliích,“ popisuje zařizování bytu Andrea Hylmarová.

Tapeta výrobce Marimekko dominuje rovněž ložnici. „Přírodní prvek se zde promítá nejen do dřevěné podlahy, ale prostřednictví tapety také na zeď. Tlumené odstíny béžové a světle modré a motiv zasněženého stromu navozují v ložnici klidnou atmosféru. Ideálně se doplňují s ikonickým svítidlem Random Light, které evokuje jemnou pavučinu,“ uvádí Andrea Hylmarová.

Cenově dostupné vybavení

Celý byt je ukázkou toho, že i stylový interiér mohou lidé namíchat z kousků různých cenových úrovní. „Při výběru vybavení jsme přirozeně volili designové kousky od tradičních skandinávských výrobců nábytku, které nejsou jen funkční a krásné, ale také cenově dostupné,“ uzavírá Andrea Hylmarová.

Finský styl je patrný také na exteriéru domu. Pojetí fasád v kombinaci různých barev – bílé, okrové a cihlově červené – dává projektu osobitý vzhled umocněný střídáním plných ploch s prosklenými. Zajímavé kontrasty vytváří rovněž rozdílná hrubost vnějších omítek a použití obkladových materiálů v ustupujících podlažích.

Nové bydlení od YIT Stavo

Projekt KOTI Braník o 103 bytových jednotkách v dispozicích 1+kk až 5+kk byl zkolaudován a nové byty, z nichž je již více než polovina prodána, jsou připraveny pro své majitele.

Domy splňují náročné požadavky na bydlení a plní normy pro nízkoenergetickou stavbu kategorie B. Zasazeny jsou na okraj vilové zástavby v pražském Braníku. Tato čtvrť nabízí veškerou občanskou vybavenost i bohaté možnosti relaxace a aktivního trávení volného času.

Komplex čtyř bytových domů, který rozšiřuje nabídku nových bytů v Praze, tvoří uzavřený areál. Díky této koncepci poskytne rezidentům maximální míru soukromí a bezpečí.

Komfort bydlení zvýší nepřetržitě fungující recepce, ostraha i vstupy na čip. Pro pohodlí všech obyvatel jsou veškeré přístupy do objektů řešeny jako bezbariérové. Nebudou je rušit ani auta. Celkem 130 parkovacích míst je umístěno do podzemních garáží, stejně jako sklepy a komory pro potřeby majitelů bytů.

Jednotlivé bytové domy mají pět až sedm nadzemních podlaží. Mezonetové byty umístěné v nejvyšších ustupujících patrech nabízejí střešní terasy s výhledy do širokého okolí. Terasa nebo balkon náleží téměř ke každému bytu, k jednotkám v přízemí patří předzahrádky.

Tisková zpráva Crest Communications,a.s.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!