Odkazy

verze pro tisk

TZ: Prodat nemovitost nebo ji pronajmout? Co dělat s volným bytem

14. duben 2014

Realitní společnost České spořitelny (RSČS), která zprostředkovává prodej, nákup i pronájem nemovitostí a poskytuje komplexní servis realitních služeb, umí zákazníkům poradit, jak nejlépe naložit s prázdným bytem.

„Někteří lidé se na nás obrací s tím, že vlastní prázdný byt a nevědí, jestli bude lepší ho prodat, nebo pronajmout. V rámci našeho realitního servisu se specializujeme také na odborné poradenství našim klientům, a proto s nimi vždy detailně probereme jejich nemovitost a aktuální situaci, zjistíme možnosti i jejich představy a vždy doporučíme optimální řešení klientových potřeb. V některém případě může být lepší prodej, v jiném naopak pronájem volné nemovitosti. Obě varianty s sebou nesou určité výhody i nevýhody,“ uvádí Martin Němeček, předseda představenstva Realitní společnosti České spořitelny.

Pronájem

Kdy je tedy obecně lepší volit prodej a kdy pronájem volné nemovitosti? V ideálním případě pronájmu se podaří byt co nejrychleji pronajmout slušnému nájemníkovi, který zaplatí kauci, nezpožďuje se s platbami, nemovitost užívá řádně a nic neponičí.

Pak byt následných několik let poskytuje jistý příjem, který v nejlepším případě po odečtení provozních nákladů činí ročně 5-8 % z celkové tržní hodnoty bytu. Realita však bývá často jiná.

„Než klient najde dobrého nájemníka, může uběhnout i několik měsíců. Během té doby musí nejen platit náklady za služby z vlastní kapsy, ale čeká jej množství prohlídek, které často končí nedohodou pronájmu. Doba nalezení vhodného nájemníka se může výrazně zkrátit v případě, že se majitel rozhodne využít služby profesionální realitní kanceláře, která umí nemovitost nabídnout, disponuje databází poptávajících a navíc makléř za klienta vyřídí všechny prohlídky,“ vysvětluje Miroslav Kovář, vedoucí týmu makléřů franšízové pobočky RSČS/Fresh Reality.

Asistence realitní kanceláře je důležitá

Lidé pracující v oboru mají také lepší odhad při vyhodnocení potencionálního nájemce a mohou tak zabránit riziku chybného výběru. Dokážou také vhodně upravit smlouvu, aby plně kryla jak práva pronajímatele, tak budoucího nájemníka.

„Pronájem bytu bez asistence realitní kanceláře nedoporučujeme. Pokud majitel výběr nájemníka uspěchá, může dopadnout hodně špatně. Lepší žádný nájemník než takový, který sotva zaplatí první nájem, na kauci nemá peníze, a pak z bytu bez oznámení zmizí a s sebou odnese část vybavení. V nejhorším případě zanechá i poničený interiér. Tečkou za tímto nájemníkem může být oznámení o nedoplatcích za energie,“ říká Miroslav Kovář.

Z pronájmu bytu je tedy možné získat pravidelný dobrý měsíční příjem, skrývá se za ním však hodně práce a starostí. Navíc se nájemníci často mění.

„Pronájem se vyplatí tehdy, pokud roční čistý výnos bude alespoň 5 % z hodnoty nemovitosti,“ upřesňuje Miroslav Kovář.

Prodej nemovitosti

Majitelé, kteří nechtějí podstupovat rizika pronájmu a kteří nemají čas nebo chuť zdlouhavě hledat vhodného nájemníka a o nemovitost se starat, by měli přistoupit k jejímu prodeji.

„Utržené peníze pak mohou zainvestovat jiným způsobem, například je vložit do různých finančních produktů se zajímavým výnosem nebo třeba do vlastního podnikání,“ radí Miroslav Kovář.

Tisková zpráva Crest Communications, a.s.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!