Odkazy

verze pro tisk

Žárovky s minimální spotřebou energií

6. říjen 2012

Při rostoucí ceně elektrické energie je sledovat spotřebu jednotlivých elektrických spotřebičů. Poté si můžeme ujasnit, která zařízení v domácnosti odebírají příliš velké množství energie a bude vhodné za ně pořídit náhradu, která bude mít nižší spotřebu elektřiny. Jedině tak se dá zamezit nárůstu plateb za energie.

Wattmetr pro zjištění spotřeby elektřiny u domácích spotřebičů

Ke zjištění energetické spotřeby se dá využít meric spotřeby, takzvaný wattmetr. Ten se jednoduše připojí ke spotřebiči, jehož spotřebu elektrické energie chceme zjistit. Wattmetr pak sám vyhodnotí, jaké jsou celkové náklady za elektřinu. Díky tomuto praktickému zařízení máme zcela jasný přehled o tom, zda například domácí televizor nespotřebovává příliš velké množství elektřiny.

Úsporné žárovky

Kromě zjištění, zda a jaké domácí spotřebiče jsou energeticky příliš náročné, je dobré také aktivně přistoupit ke snížení spotřeby elektřiny. Základní činností v tomto směru by mělo být využití úsporných žárovek. Úsporné žárovky dokáží oproti klasickým ušetřit až čtyři pětiny energie. Jsou sice dražší, nicméně je potřeba vzít v úvahu i fakt, že vydrží několikanásobně déle. Průměrná životnost úsporné žárovky se pohybuje kolem 10 tisíc hodin. Navíc vyzařují velmi příjemné a intenzivní světlo, které je pro lidské oči mnohem přirozenější. Není divu, že se k používání úsporných žárovek namísto klasických přiklání i Evropská unie.

LED žárovky

Velmi praktické jsou také LED žárovky. Ty mají ještě delší životnost, vydrží klidně až 100 tisíc hodin. Jsou také odolné vůči nárazům a vibracím. Hlavní předností je jejich vysoká účinnost, která je oproti klasickým žárovkám až dvanáctinásobná. LED žárovky jsou zcela bezpečné, nedochází u nich k UV záření, člověk se o ně nespálí. Rozdíl od jiných úsporných žárovek spočívá mimo jiné i v tom, že po rozsvícení se ihned zapojí do plného výkonu.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!