Odkazy

verze pro tisk

Jak vybrat kvalitní interiérové dveře?

30. prosinec 2015

Nezáleží na tom, zda bydlíte v novostavbě, nebo ve zrekonstruovaném bytě. Interiérové dveře tvoří velmi důležitou součást každé místnosti a měly by být v souladu s celkovým charakterem prostoru. Tento výběr bychom neměli podcenit. Do moderního interiéru se nehodí rustikální dveře a naopak do dřevěné chalupy se zase nehodí dveře ve vysokém lesku. Dveře bychom měli vybírat nejen podle vzhledu, ale také z praktické stránky.

Základní požadavky na interiérové dveře

Nežli vybereme dveře do interiéru, je třeba zvolit takové, které splní všechny základní požadavky. A v tomto případě není kompromis na místě. Interiérové dveře musí být odolné. Jejich hlavní účel je oddělování jednotlivých místností a poskytování soukromí. V některých místnostech jsou dveře prakticky stále otevřené, jinde je kladen důraz na časté otevírání a zavírání, například v koupelně nebo v ložnici. Tyto dveře jsou často mechanicky namáhané. Materiál by měl odolat každodenní manipulaci a zvládnout také zvýšenou zátěž. V těchto místnostech je důležitá odolnost dveří proti vlhkosti a plísním.

Interiérové dveře by měly mít také dobré izolační vlastnosti, které využijete zejména v dětském pokoji nebo v případě, že bydlíte ještě s dalšími členy domácnosti (například s rodiči či prarodiči). Není nad to dopřát sobě a svým blízkým maximální soukromí.

Způsob otevírání dveří

Jedním z nejdůležitějších parametrů je způsob otevírání dveří, tedy směr. Při výběru interiérových dveří tedy dbejte především na to, jakým směrem potřebujete dveře otevírat. Zvolíte-li klasický způsob otevírání, pak máte dvě možnosti: doleva nebo doprava. Dveřní křídlo visí na jedné straně na pantech a na druhé straně se nachází klika, čili dveřní křídlo otevíráte buď k sobě, nebo od sebe.

Elegantní a praktický způsob otevírání tvoří posuvné dveře, které se hodí například do kuchyně nebo do obývacích pokojů. Tento způsob otevírání ušetří místo a působí velmi vkusně. Funguje na principu zasouvání křídla do pouzdra, jež je umístěno ve stěně místnosti. Druhou možností posuvných dveří je pak otevírání posuvem po stěně. Křídlo nezajíždí do pouzdra, ale podél stěny.

Tam, kde není možné z důvodu místa použít klasické otočné nebo posuvné dveře, jsou vhodným řešením skládací dveře. Skládací lamelové dveře jsou velice praktické, ovšem složitější na montáž. Ve složeném stavu zasahují lamely skládacích dveří pouze na jednu stranu oddělovaných místností. Další možností jsou harmonikové skládací dveře, které zasahují ve složeném stavu do obou oddělovaných prostorů. Poslední možností jsou pak skládací dveře na stěnu. Ty uspoří plochu potřebnou k otevření dveří až o 50 %.

Výplně interiérových dveří

Při výběru dveří je důležité dbát také na jejich výplň. Výplň dveří vybírejte podle toho, kde budou dveře umístěny, tedy jakým vlivům budou vystaveny. Jako výplň můžete zvolit voštinu, což je papír formovaný do tvaru včelích pláství. Další možnost tvoří děrovaná dřevotřísková deska – tato výplň je pevná a mohutná. Dveře tak poskytují lepší izolaci hluku. Třetí variantou je plná dřevotřísková deska, která je však poměrně drahá.

-kar-

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček/ Hodnoceno: 4x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!