Odkazy

verze pro tisk

Jídelní stůl a židle: 5 rad pro správný postup při koupi

25. srpen 2013

Jídelní stůl je nábytkem, který neodmyslitelně patří do výbavy každé domácnosti. Při jeho koupi byste měli myslet hlavně na to, aby nabízel dostatek prostoru pro všechny členy rodiny. Kromě toho je ale vhodné myslet i na další kritéria. Určitě vám přijdou vhod následující rady, jak postupovat při jeho výběru a také při nákupu jídelních židlí.

1. Vybírejte raději větší stůl

Velikost jídelního stolu by měla být odvozena především podle počtu pravidelných strávníků, kteří k němu budou zasedat. Pokud vám to ale prostor kuchyně, jídelny nebo obývacího pokoje umožňuje, vyberte si raději stůl, který bude větší.

Pořizujete-li kupříkladu stůl do jídelny pro čtyři osoby, doporučuji zvolit takový, který bude schopen pojmout až 6 lidí.

Vyvarujete se tak zbytečným potížím při usazování případných hostů, kteří vás poctí svojí návštěvou. Koneckonců i pro tehdy, když vás bude u stolu méně, budete mít více místa a pohodlí.

2. Tvar stolu

Klasikou je stůl do jídelny obdélníkového tvaru. Zde vždy dvě osoby sedí v jeho čele.

Pokud chcete, aby každý sedící měl stejný výhled a stejný komfort, můžete zvolit kulatý tvar. I zde si ale dejte pozor na rozměry. V případě kulatého jídelního stolu pro 4 osoby platí, že by měl mít průměr alespoň 1 metr.

3. Rozměry stolu v kontextu se židlemi

Pro pohodlí během posezení u jídelního stolu je důležité zvolit také vhodné jídelní židle. Platí obecné pravidlo, že deska stolu má být v ideálním případě zhruba 75 centimetrů nad zemí.

Podstatné je také, kolik bude místa mezi deskou stolu a sedákem židle. I robustnější postava se v klidu posadí ve chvíli, kdy sedák bude zhruba 30 centimetrů pod deskou stolu.

4. Materiál nábytku

Pro jídelní stůl je důležité, aby byl maximálně stabilní. Pokud byste stolovali na stolku, který by se viklal, snadno by se rozbil, pak byste si asi jídlo příliš nevychutnali.

Nejvhodnějším materiálem je masiv. V dnešní době se ale dají pořídit i velmi bytelné skleněné stoly, které zároveň působí moderně a stylově.

5. Umístění stolu

Jídelní stůl, zvláště je-li větší, má být dominantou kuchyně či jídelny. Stůl do jídelny tak umístěte pokud možno doprostřed místnosti. Usnadní to koneckonců i přístup k němu.

Výběr stolu do jídelny a židlí k němu nepodceňujte. Mějte na paměti, že u něj budete trávit poměrně dost času, a to každý den, kdy budete doma.

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!