Odkazy

verze pro tisk

Naž začneme malovat: Jak na malířské a lakýrnické práce?

24. říjen 2012

Malířské práce se dělají převážně z estetických důvodů, ale občas má malba i funkci čistě praktickou ( sanace plísně, otěruvzdorné nátěry pro dětské pokoje, apod. ). Lakýrnické práce mají prioritně funkci praktickou a až poté funkci estetickou.

Barvy a malování pokojů

Vymalování pokoje je rychlý a levný způsob změny dojmu z místnosti. Cítíte se v určité místnosti sklíčeně, naštvaně, nebo unaveně ? Je možné, že za to můžou použité odstíny barev !

Psychologie barev

Psychologie barev je již tradiční téma psychologů, ale i bytových návrhařů. V přehled uvádím základní barvy. Účinek odstínu bude vždy ovlivněn přimíchanou barvou.

Bílá barva opticky zvětšuje prostor. Je symbolickým vyjádřením pro jednoduchost a čistotu. Bílá je nejčastěji používanou barvou. Pro svoji neutrálnost může působit neosobním dojmem.

Modrá barva je vhodná pro dětské pokoje i ložnice. Modrá působí uklidňujícím dojmem. Jedná se o “chladnou barvu”, kterou lze použít i v jižních pokojích ke snížení pocitu horka během letních měsíců.

Zelená barva znamená růst a svěžest. Je vhodná pro ložnice i dětské pokoje. Zelená patří mezi barvy spíše chladné a uklidňující.

Žlutá barva je teplou a živou barvou. Žlutá je spojena pocity radosti a symbolizuje plodnost. Tuto barvu také můžeme využít k prosvětlení místností, kde je nedostatek světla. Nehodí se do místností určených k odpočívání.

Červená barva je teplou a zároveň dráždivou barvou nabuzující pocit energie. Měli bychom tedy dvakrát zvážit její použití v místnostech, kde chceme odpočívat. Červená barva také podporuje chuť k jídlu.

Černá je neutrální barva symolizující smutek a pokleslou náladu. Její hlavní výhodou je snadná kombinovatelnost s ostatními odstíny. Na stěny se černá barva nepoužívá, ale setkáváme se s barvou šedou, která je vhodná pro neutrální prostory, obzvláště takové, kde je významným prvkem designu kov a sklo.

Obecně lze říci, že světlejší barvy zvýrazňují nerovnosti stěny a různé povrchové poškození. Tmavá barva naopak dokáže zakrýt mnohé estetické vady.

Než začneme malovat

Před začátkem malování je třeba odsunout veškerý nábytek a zabalit jej do fólií. Dále následují opravy zdi. Obzvláště věnujeme pozornost všem prasklinám, flekům, nerovnostem a plísním. Každý typ poškození stěny žádá jiný způsob opravy. Mastné fleky a fleky od plísní je nutné kompletně odstranit včetně štuku. U plísní bychom se měli zaměřit i na zdroj vlhkosti, který plíseň způsobuje.

Lakýrnické práce

Mezi nejdůležitější lakýrnické práce patří hlavně nátěry oken, dveří a jiných předmětů vystavených působení počasí. Obzvláště u dřevěných oken a dveří nesmíme opomenout na pravidelnou péči o lakovou vrstvu. Při dlouhodobém zanedbání dochází ke vzniku drobných poškození laku, kudy později začne vnikat vlhkost. Dřevěná okna a dveře pak začnou absorbovat vlhkost a bobtnat. To způsobuje další poškození laku, ale i vytváří prostředí pro usazení plísní a hub. Zanedbaná péče o okna a dveře nás může ve výsledku přijít na velké finanční náklady ( v některých případech je nutná kompletní výměna oken, či dveří ). Z těchto důvodu se doporučuje provádět preventivní nátěr cca 1 x za tři roky u novějších oken. U starších oken cyklus zkracujeme na 2 roky.

U kovových předmětů nemusíme s nátěry být tak důslední. Případné korodující části lze většinou očistit a znovu nalakovat bez významnější změny funkce, či vzhledu. Přesto bychom nikdy neměli nechat korozi dojít do pokročilé fáze.

Přenechte práci odborníkům

Malování pokoje i lakování dveří zvládne manuálně zručný člověk sám, ale práce odborníka je vždy poznat. Pokud nechcete mrhat svým časem na malování pokojů, tak můžete využít služby stavební firmy Lukostav, která v Praze a okolí poskytuje nejen malířské a lakýrnické práce. Ušetříte si tak čas s přípravou, malováním i úklidem.

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!