Odkazy

verze pro tisk

Vše pro komfortní spánek: Vhodné osvětlení ložnice a údržba matrace do postele

18. březen 2013

Prostor ložnice využíváme pravidelně každý den. Vzhledem k tomu, že bychom měli spát alespoň pět až sedm hodin denně, je logické, že tuto místnost hojně využijeme. Je tudíž vhodné ji zařídit co nejkomfortněji. Krom jiného je důležité zvolit správné osvětlení, postel s matrací a případně také závěsy a záclony, které místnost v případě potřeby zatemní.

Osvětlení ložnice

Co se týče osvětlení, do ložnice patří nejen klasická stropní svítidla ( lustry či bodová světla), ale samozřejmě i menší lampičky, které je dobré mít po ruce u postele tak, abychom při zhasínání světla nemuseli vylézat z postele a vracet se do ní zcela potmě.

Matrace do postele

Postup před prvním použitím

Velmi důležitou součástí ložnice je pak samozřejmě postel a také matrace, kterou v ní máme. A právě na matrace se nyní zaměřím, respektive na to, jak ji správně udržovat, aby nedošlo k jejímu poničení.

Ještě před tím, nežli matrace do postele umístíme, doporučuji si důkladně přečíst návod na používání od výrobce. Na každém výrobku, který si pořizujeme, by nemělo chybět označení výrobce a prodejce, ale také návod, což platí právě i pro matrace. Tím, že si pročtete instrukce ohledně používání matrace, budete mít jistotu, že ji používáte správně a nedojde tak k jejímu rychlému opotřebení či dokonce poškození.

Umístění matrace na vhodný rošt

I špičková matrace musí mít v posteli podložku, tedy vhodný rošt. Ten zajistí, že se matrace nebude nepřirozeně prohýbat, což nám zajistí pohodlí během spánku. V dnešní době se už nedoporučuje používat zastaralé drátěné rošty, z nichž občas nějaký ten drátek vykoukl a píchnul nás do zad či břicha. Mnohem vhodnější jsou moderní lamelové rošty, které poskytují dostatečnou oporu matraci a navíc mají i dlouhou životnost.

Větrání matrace

Ale zpět k matraci samotné. Její údržba spočívá hlavně v tom, že jí musíme občas větrat, chránit proti vlhkosti a špíně. Je to důležité z hlediska hygieny, ale také kvůli životnosti matrace. Pakliže matraci nebudeme dobře větrat ( hlavně pokud navlhne), rychle se v ní zabydlí roztoči, plísně a bakterie, které pak mohou ovlivnit naše zdraví. Matraci je vhodné také čas od času otočit tak, aby nedošlo k jejímu proležení. K udržení správného tvaru doporučuji rovněž jednou za čas matraci postavit, aby došlo narovnání její výplně.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!