Odkazy

verze pro tisk

Vybíráme zdravotní matraci do naší postele: Materiály, které vám zajistí pohodlí

3. leden 2015

Ložnice je jednou z nejdůležitějších místností v bytě. Nemusí být ani nijak přehnaně zařízená, koneckonců většinou zde opravdu jen spíme, na běžné denní činnosti jsou určeny jiné místnosti bytu, nicméně přesto je potřeba ji zařídit alespoň tak, abychom se zde v noci vydatně vyspali. Tou nejdůležitější součástí ložnice je tak pochopitelně postel. Ovšem postel sama o sobě nestačí, jejím základem musí být kvalitní matrace, která teprve postel udělá tím, čím má být.

Matrace je velmi důležitou součástí každé postele. Bez ní bychom jen těžko v poklidu nocovali, najde se asi jen málo lidí, kteří by se pořádně vyspali na posteli bez matrace.

Výběr matrace

Výběr matrace bychom tak rozhodně neměli zanechat. Volba matrace totiž může ovlivnit nejen náš spánek, ale také zdraví. Pokud budeme každou noc spát v posteli, v níž bude nevyhovující matrace, můžeme si snadno pořídit různé zdravotní problémy.

Nejčastější zdravotní potíže v souvislosti s nekvalitním spánkem jsou zapříčiněny právě tím, že spíme na špatné a nevyhovující matraci, která nedokáže dobře kopírovat naše tělo. To je pak namísto odpočinku namáháno i noci, ocitá se v nepřirozených polohách, což může způsobit například problémy se zády, krkem či dokonce poraněním páteře a nepříjemnými bolestmi hlavy. Zejména lidé středního věku a starší občané pocítí tyto problémy dvojnásob. Často však ani nevíme, že tyto naše problémy způsobuje právě nekvalitní matrace.

Výrobci dnes uvádějí na trh několik druhů matrací. Zatímco dříve byla drtivá většina matrací pružinových nebo polyuretanových, dnes si můžeme, a to i za velmi příjemné pořídit i matrace z nových materiálů. Moderní zdravotní matrace jsou k lidskému tělu mnohem elastičtější, dokáží se mu daleko lépe přizpůsobit a organismus tak není tolik namáhán a naopak si v noci dostatečně odpočine.

Typy matrací do postele

Mezi nejčastější typy matrací se dnes řadí polyuretanové, pružinové, dále pak také taštičkové matrace, matrace ze studené pěny, latexové matrace a matrace z líné pěny.

Polyuretanové matrace

Polyuretanové matrace, jak již bylo naznačeno, jsou spolu s pružinovými matracemi asi nejrozšířenějším druhem. Je však pravdou, že dnes již ne zcela vyhovují pro každodenní používání, neboť mají poměrně nízkou životnost a navíc se nedokáží tolik přizpůsobit lidskému tělu. Záleží vždy na tom, abychom zvolili správně nahuštěnou matraci. S tím nám nejlépe poradí přímo v obchodech, případně se tyto informace můžeme dozvědět přímo od výrobce.

Polyuretanové matrace se i v nejlepším provedení hodí spíše na příležitostný spánek. Pořídit si je tak můžeme například na chatu či chalupu, do bytu se přeci jen hodí méně, i když ani tato varianta v případě kvalitní polyuretanové matrace není vyloučena. Jako pozitivum lze u tohoto typu matrací vzít fakt, že se jedná o jedny z nejlevnějších matrací, cena polyuretanové matrace se totiž pohybuje již od zhruba 1.400 Kč.

Pružinové matrace

Velmi rozšířeným typem matrací jsou také pružinové matrace, které jsou vhodné jak pro příležitostné spaní, tak i do bytu pro pravidelné užívání. Jednotlivé pružiny matrace bývají navzájem propojeny, čímž dobře podpírají ležící tělo a páteř je tak udržována v přirozené poloze. Ceny pružinových matrací jsou o něco vyšší nežli v případě polyuretanových, nicméně oproti nim mají například tu výhodu, že mají schopnost vnitřní větratelnosti, jsou mnohem méně náročné na údržbu.

Taštičkové matrace

Taštičkové matrace jsou odvozeny od klasických pružinových matrací. I zde jsou pružiny, které však nejsou navzájem provázány a naopak bývají uloženy ve speciálních taštičkách, chcete-li kapsách, které zaručují mnohem větší komfort pro ležícího člověka. Jeho páteř není tolik namáhána, neboť taštičky dokáží dobře reagovat na polohu těla a celá matrace je tak velmi elastická. Taštičkové matrace jsou náročnější na výrobu, což se samozřejmě výrazně projeví na celkové ceně, pořídíme je tak až zhruba od 3.5000 Kč, nicméně jedná se opravdu o velmi dobré zdravotní matrace, které dlouho vydrží a zaručují klidný spánek bez negativního vlivu na páteř či záda.

Ostatní typy matrací

Mezi novinky v oblasti matrací patří například velmi kvalitní latexové matrace do postele, které mají velmi dobré antialergenní vlastnosti, čímž se tak doporučují zejména lidem, kteří jsou alergičtí třeba na prach či jiné látky, případně mají astma. Latexové matrace bývají vyráběny z kombinace přírodního a umělého latexu. Mají dobrou vzdušnost.

I další zdravotní matrace, jako jsou matrace z líné pěny či ze studené pěny, jsou velmi vhodné pro každodenní používání, dokáží se skvěle přizpůsobit lidskému organismu a člověk tak pro spánku cítí odpočatost namísto bolesti krku, hlavy či dokonce páteře. Například matrace z líné pěny jsou díky svým vlastnostem skvělé pro využití nejen v domácnostech, ale také se hojně vyskytují v různých zdravotnických zařízeních, kde lidé tráví na lůžku delší časový úsek.

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!