Odkazy

verze pro tisk

Zdravotní matrace pro zdravý spánek

18. březen 2011

Je až s podivem, kolik z nás má problémy se spánkem. Čím dál častěji trpíme nejrůznějšími spánkovými poruchami, a když spíme, tak jsme po probuzení nevyspalí, unavení a rozlámaní. Celý den pak nestojí za nic. Jenže místo toho, abychom to večer dohnali a dospali, obtíže se vracejí a pak znovu a znovu. Řešení problému se spánkem je často jednoduché - správná a kvalitní matrace.

Pokud netrpíme nějakou chorobou, bývá často na vině stará nevhodná matrace. Spousta z nás spí na prastarých molitanových matracích, popřípadě na proležených pružinových. Přitom existuje jediné řešení, jak z kruhu bolestí zad, krční páteře či věčného převalování se na posteli místo spánku ven. A tím je koupě nové matrace. A pokud toužíme po zdravém spánku, tak zdravotní matrace.

Trocha zamyšlení nad matracemi

Média nás dnes a denně bombardují nejrůznější inzercí téměř na cokoli. Zdravotní matrace nevyjímaje. Jak si ale ze všech těch reklam máme vybrat tu matraci, která bude pro nás ta pravá, když podle reklam jsou pro nás ty pravé všechny?

Často se také můžeme setkat v inzerci s problémovým termínem "běžný výrobek". Ale co to má vlastně být? Pro lidi hrající v reklamě je to jednoduché - běžný výrobek jsou všechny ostatní vyjma toho, kterému dělají právě reklamu. Jenže spotřebitel (a všimněte si, že i u slova spotřebitel se často objevuje slůvko běžný), který se nad tímto zamyslí, musí mít zákonitě zamotanou hlavu.

S tím se bohužel můžeme setkat i v případě zdravotních matrací. Naštěstí již existují možnosti, jak si výrobek "oťukat", jak zjistit jeho přednosti a nedostatky před samotnou koupí. Ale opět se často setkávám s tím, že lidé jsou líní přemýšlet dopředu a pak bědují nad tím, že koupili zajíce v pytli a matrace absolutně nevyhovuje jejich potřebám.

Před koupí zdravotní matrace opravdu neuškodí trochu se zamyslet, vyhradit si na to alespoň pár minut svého času. Dnes již není díky internetu problém získat základní informace o čemkoliv, matrace nevyjímaje.

No a když už ty základní informace máte, tak je dalším dobrým krokem kontaktovat odborníky, kteří vám na základě vašich požadavků ochotně doporučí nějaký typ zdravotní matrace, který bude šitý na míru právě vám. Tímto odborníkem mohou být například lidé propagující zdravotní matrace Matex.

Zohledněny budou rozměry matrace, frekvence a účel jejího využívání, ale i vaše hmotnost, vše by mělo být nastaveno tak, aby byl zajištěn kvalitní spánek.

Zdravotní matrace - cesta ke zdravému spánku

Zdravotní matrace by měla být oporou pro páteř. Když ta bude v rovině, po probuzení vás nebudou bolet záda. Proto jsou proležené matrace častou příčinou bolestí zad, krku i hlavy. To v konečném důsledku může vést i k vážným nepříjemnostem se zdravím. A o to nikdo nestojí.

Výběr vhodného typu zdravotní matrace

Dnešní trh je doslova přesycen matracemi nejrůznějších typů a je snadné se v něm ztratit. Často pak situaci řešíme tím, že prostě nějakou vybereme a pak doufáme, že jsme se "strefili" do té správné. Naneštěstí se častokrát stane spíše opak.

Je tedy dobré znát alespoň ty nejčastější typy, se kterými se budeme při výběru zdravotní matrace setkávat. Jsou to matrace pružinové, polyuretanové, taštičkové, ze studené pěny, latexové a matrace ze studené pěny.

Zamyslete se ale i nad tím, na jaký rošt matraci pořizujete. Ne každá se totiž hodí pro všechny druhy postele.

Latexová matrace

Velmi vhodná pro alergiky - díky směsi přírodního a umělého latexu. Vzhledem k své konstrukci se vyznačuje velmi dobrou oporou těla a páteře při spánku. Je vhodná pro všechny typy roštů.

Líná pěna

Její kouzlo spočívá v různé tuhosti matrace v závislosti na teplotě. Lidské tělo ji zahřívá, tím matrace měkne a vytváří tak výborné podmínky pro zdravý spánek. Díky své konstrukci zabraňuje vzniku proleženin, což ji činí vhodnou pro lidi, kteří na lůžku musí trávit více času. Tato matrace je vhodná pro všechny typy roštů.

Polyuretanové matrace

Vzhledem k nižší životnosti a ne příliš dobré schopnosti kopírovat tvar páteře je dobrou volbou pro občasné přespání, například návštěv. Nízká cena a malé nároky na údržbu patří bezesporu k jejím kladům. Jako vhodná zdravotní matrace pro každodenní spaní však neobstojí.

Pružinové matrace

Velmi rozšířený typ matrace. Díky navzájem spojeným pružinám tato matrace zaručí celkem dobré kopírovací vlastnosti. Oproti matraci z polyuretanu mají pružinové matrace ještě jednu výhodu - vnitřní větratelnost matrace. Také nemusíte příliš řešit otázku vhodného roštu, pružinová matrace se hodí pro všechny typy kromě polohovatelného. Samozřejmostí u tohoto typu je také možnost vybírat tuhost matrace, respektive pružin - podle váhy zákazníka. To ji opravňuje poskytovat zdravý spánek, dá se tedy pořídit i na každodenní spaní.

Zvláštním typem pružinové matrace je matrace taštičková. Pružiny v ní jsou uloženy v samostatných textilních kapsách. Díky tomu dokáže matrace lépe kopírovat tělo a páteř. Taštičkovou matraci můžeme koupit i k polohovatelnému roštu.

Studená pěna

Tyto matrace se vyznačují dobrou vzdušností, mají lepší elasticitu a tvarovou stálost než polyuretan. Díky tomu mají tyto matrace i delší životnost. Vhodná je pro všechny typy roštů.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!