Odkazy

verze pro tisk

Známe 5 tipů k spokojenému padnutí do peřin

29. říjen 2012

Není žádnou novinkou, že vydařený spánek patří k nepostradatelným součástem kvalitního života. K pozitivnímu naladění musíme věnovat dostatečnou pozornost odpočinku. Mnohdy si ale zasloužený oddych komplikujeme maličkostmi. Čeho se před ulehnutím vyvarovat?

1) Dodržujte pravidelný režim

Lidský organismus se snadno adaptuje na změny, kterým ho vystavujeme. Když ulehnete každý den ve stejnou dobu, tělo si zvykne na pravidelný rytmus, díky čemuž se budete cítit lépe.

2) Spěte v pohodlných podmínkách

Často se převalujete a počítáte ovečky do čtyřciferných hodnot? Nebojte se změny. Vyberte si nový polštář, peřinu nebo rovnou matraci. Moderní materiály pomáhají při poruchách spánku, jelikož se přizpůsobují tvaru a váze těla. Jejich pořízení přitom nemusí být nijak nákladnou záležitostí.

3) Bez alkoholu a kofeinu to půjde lépe

Po vyžahnuté lahvi vína sice rychle usnete, ale o pravidelný a spokojený spánek půjde stěží. Obligátní čaj o páté samozřejmě neuškodí, později ale raději nápoje s množstvím kofeinu vyškrtněte. Kávu, zelené a černé čaje, kolu nebo energetické drinky vyměňte za čaje bylinkové. Pomáhá například meduňka.

4) Utečte před potížemi

Pokuste se před spaním vyhnout problémům. Přestože jste zavaleni prací, alespoň půl hodiny si rezervujte pro sebe. Tělu dáte přečtením několika kapitol oblíbené knihy nebo poslechem relaxačních písní signál, že je čas zpomalit.

5) Tělesná aktivita pomáhá i škodí

Když v průběhu dne najdete čas na svižnější procházku, posilovnu nebo jízdu na kole, vynaložená činnost se pozitivně promítne do večerního usínání. Měli byste ji však vykonávat nejpozději dvě hodiny před ulehnutím, jinak bude mít opačný efekt. Výjimkou je snad jen sex, jelikož orgasmus patří stále k nejúčinnějším uspávacím prostředkům.

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!