Odkazy

vestavné chladničky

Vestavné Chladničky kombinované s mrazákem dole od Datart.cz

verze pro tisk

Důležitý parametr při výběru nádobí? - materiál!

31. prosinec 2015

Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru nádobí není jeho vzhled ani velikost, ale materiál, ze kterého je daný kousek vyroben. Materiál je důležitý nejenom pro lepší stabilitu a životnost, ale také proto, abyste ušetřili čas a peníze při vaření.

Každý materiál snese jinou teplotu a zahřívá se při jiném stupni. V našem článku se podíváme na nádobí z hlediska materiálu, jak jej používat, na co si dát pozor a kde jej můžete použít.

Vaření nebylo nikdy jednodušší, využívejte různé materiály na různé plochy a spotřebiče, ušetříte si tak čas a hlavně peníze. Pár tipů na bezproblémovou údržbu a delší životnost jednotlivého nádobí.

Není nádobí jako nádobí aneb na co si dát pozor

Nebudeme si nic nalhávat, cena je při rozhodování, jaký kousek nádobí pořídíme, rozhodující. Proto se zaměříme nejenom na kvalitní nádobí za vysoké ceny, ale také na nádobí, které je levné a přitom velice odolné a v některých vlastnostech srovnatelné s drahým nádobím.

Tescoma a jiné kvalitní nádobí

Lamart, ORION nebo Ballarini se řadí mezi nejoblíbenější nádobí na českém trhu, je to dáno hlavně tím, že kvalita vs. cena je zde velmi vyrovnaná. Kvalita výrobků těchto značek je srovnatelná s nejlepším a velmi drahým nádobím.

Pokud chcete nádobí používat na chalupě, kde máte kamna nebo doma na sklokeramické desce, musíte si vybírat hlavně podle toho, jaký materiál se na daný povrch hodí. Design, cena a barva je až druhotná. Uvidíte, že vyberete-li si správný materiál, čas a cena za energie se vám sníží téměř okamžitě.

Na co si dát pozor

Předtím, než si půjdete pořídit své nové nádobí, je potřeba vědět, jaký sporák máte doma a kde všude budete své nádobí používat. Je ve vašem domě elektřina nebo plyn? Používáte sporák nebo vařič? Budete nádobí používat také do trouby? Pokud si zodpovíte na tyto otázky a budete postupovat podle námi psaných informací, ušetříte si čas při vaření i mytí.

Jednotlivé druhy nádobí jsme vám sepsali do přehledných odstavců, vybírejte vždy podle druhu materiálu.

Nádobí z varného skla

  • vždy vidíte, co se děje

Pro pečení masa nebo přípravu zapečených těstovin, je varné sklo tím nejlepším řešením. Nejenom že vidíte co se s jídlem při pečení děje, navíc je zde velice dobrý povrch proto, aby byl váš pokrm co nejchutnější s minimálním připečením.

Nádobí z varného skla je možné používat do mikrovlnky, trouby i na klasickou plotýnku. Jen je potřeba dávat si pozor na velkou změnu teploty, nádobí by mohlo popraskat.

Při používání na plynovém vařiči si raději pořiďte speciální kovovou podložku, ta zamezí prasklinám a zčernání skla.

Nádobí z varného skla můžete používat na všechny typy vařičů kromě indukce. Použít jej můžete i do mikrovlnky či trouby, nebo v něm můžete například uchovávat potraviny či hotové pokrmy v mrazáku.

Nevýhodou je horší údržba a možnost poškození při změně teploty.

Titanové nádobí

  • vyšší cena = lepší kvalita

Nepřilnavý povrch je hlavní známkou titanového povrchu. Díky opravdu kvalitnímu materiálu s doplněním hliníku a keramiky se stává titanové nádobí nejvíce odolným nádobím. Titanové nádobí je vhodné na vaření všech jídel, díky nepřilnavému povrchu můžete smažit bez oleje.

Mechanické poškození je téměř nulové. Titan je oblíbený v restauracích, kde je zapotřebí vysoká odolnost, rychlá příprava jídla a snadná údržba.

Titanové nádobí je vhodné pro všechny typy vařičů, do trouby i na otevřený oheň.

Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Litinové nádobí

  • nádobí, které vaří samo

U litinového nádobí se nemusíte strachovat o jeho odolnost. Toto nádobí je vyrobeno tak, aby odolávalo vysokým teplotám a nárazům. Velkou výhodou je to, že stačí přivést pokrm k varu a poté ztlumit plotýnku na minimum. Ojedinělá technologie, kdy se teplota naakumuluje a rozvrhne po celém obvodu, vám zaručí, že jídlo se bude i nadále vařit i při nízké teplotě.

Litinové nádobí je vhodné pro všechny typy vařičů.

Nevýhodou je zde vyšší váha nádobí.

Smaltované nádobí

  • klasika do české kuchyně

Nepřilnavý povrch, velice snadná údržba a lehká konstrukce řadí tento typ nádobí mezi velice oblíbené kousky. Toto nádobí pořídíte za opravdu bezkonkurenční ceny a ve své domácnosti je 100% využijete.

Hladký povrch, který je na smaltované nádobí použit, zabrání množení a udržování bakterií. Vy se tak můžete těšit na snadné mytí a vaření bez obtíží. Pozor si však dejte na nešikovný náraz, odolnost smaltového nádobí není tak velká jako je tomu například u titanu.

Smaltované nádobí je vhodné pro všechny typy sporáků.

Nevýhodou je možné poškození při špatném zacházení.

Nerezové nádobí

  • ve všech domácnostech jednička

Proč je nerezové nádobí v českých domácnostech tak oblíbené? Je to dáno tím, že cena vs. funkčnost je velice dobrá a opomenout bychom neměli ani jeho elegantní vzhled. Díky tomu, že je nerezové nádobí velice odolné a univerzální, vlastní jej skoro všechny domácnosti. Akční nabídky nerezového nádobí jsou po celý rok velmi výhodné. Jediné, na co byste si měli dát pozor, je tloušťka materiálu a typ dna. Výrobce je povinen své produkty označit značkou kvality, na které je číselně vyjádřena právě kvalita nerezu. Čím vyšší číslo značka udává, tím lepší (např. 18/10).

Nerezové nádobí je vhodné pro všechny typy vařičů.

Nevýhodou je obtížnější mytí při připálení, v troubě a myčce flekatí.

Silikonové nádobí

  • lehká konstrukce, vysoká odolnost

Lehká konstrukce je v současné moderní kuchyni velice žádaná. Silikon si tak získal obdiv a zaujímá první příčky v oblíbenosti českých kuchyní. Pečení v troubě nebylo nikdy jednodušší.

Odolný materiál, nepřilnavý povrch, snadné mytí, to všechno jsou výhody silikonového nádobí (forem). Moderní kuchyně je plná originálních receptur a zajímavých chutí, díky silikonu si můžete vychutnat oblíbené muffiny nebo jiné zapečené sladké či slané koláčky.

Silikon je prakticky nerozbitný, proto je vhodný do domácností, kde se každý den peče. Vysoká odolnost vůči vysokým teplotám, zvládá rychlé změny extrémních teplot.

Silikonové nádobí se používá na pečení v troubě.

Nevýhodou je uvolňování škodlivých látek při pořízení si nekvalitních výrobků.

Keramické nádobí

  • pro zdravé vaření

Nepřilnavý povrch nádobí s keramickým povrchem je vyhlášený a pro zastánce zdravé výživy zcela dokonalý. Nemusíte používat žádný olej a smažení i vaření bude přesto velice snadné a účelné.

Keramický povrch je navíc speciálně ošetřen tak, aby se vám do jídla neuvolňovali škodlivé látky, tím je zaručeno zcela zdravé jídlo bez příměsi chemických látek.

Keramický povrch je vhodný do trouby, protože se dokáže velice dobře přizpůsobit změnám teplot a jeho odolnost je vysoká. U indukčních vařičů je potřeba pořídit si redukční ploténku nebo speciální podložku pro keramický povrch. Snadná údržba s možností vložit nádobí do myčky je samozřejmostí.

Nádobí s keramickým povrchem je vhodné pro všechny typy vařičů i do trouby.

Nevýhodou je možné poškození povrchu při mytí v myčce. Agresivní leštění může porušit strukturu nanesené keramické hmoty a pánev tak zničíte.

Teflonové nádobí

  • nejoblíbenější nádobí u nás

Rychlé vaření, snadná údržba, minimální připalování, není nutný tuk ani olej, hlavní výhody teflonového nádobí vám usnadní život a hlavně dobu přípravy vašeho oblíbeného pokrmu.

Odolnost tohoto materiálu je až překvapivá, teflon se hodí na přípravu jídel v troubě i na plotýnce. Nádobí je velice odolné a poškození je nepravděpodobné.

Dávejte si však pozor, abyste teflon nepoškodili kovovými předměty, poté už nebude povrch nepřilnavý. Teflonové nádobí by nemělo chybět v žádné domácnosti.

Teflonové nádobí je vhodné pro všechny typy vařičů i do trouby.

Nevýhodou je možné mechanické poškození nepřilnavého povrchu.

Porcelánové nádobí

  • elegance do domácnosti

Zapékání nebylo nikdy jednodušší, od dob co známe porcelán a umíme jej využít, se pečení a zapékání stalo jednoduchou záležitostí. Bez zbytečného připalování a za nízkých teplot získáte velice chutné jídlo. Porcelán se dobře myje a je vhodný i do myčky. Výhodou je možnost výběru barev či motivů, kuchyň nebude tak šedá a vy si vyberete přesně svůj styl. Odolnost vůči vysokým teplotám a mechanickému poškození.

Keramické nádobí je vhodné na všechny typy vařičů, do trouby i do mikrovlnky.

Nevýhodou je nízká odolnost materiálu vůči nárazu.

Stylové nádobí pro vás

Je jedno jaké zvolíte nádobí, záleží jen na tom, co chcete dělat, jak rychlou a snadnou chcete mít údržbu a zda chcete vařit zdravě. Jednotlivé materiály jsou vhodné na určité druhy vaření. Při pečlivém přečtení návodů se vám nemůže stát, že by se vám originální nádobí poškodilo nebo připálilo. A u návodů ještě chvíli zůstaneme. V dnešní době jde vývoj nádobí neustále dopředu, proto je při jeho výběru vhodné, poradit se s prodejcem či si pečlivě přečíst návod přímo od výrobce.

Dbejte o své zdraví a vařte s minimem tuku s nádobím, které je moderní, lehké a hlavně velmi odolné a stylové.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček/ Hodnoceno: 4x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!