Odkazy

vestavné chladničky

Vestavné Chladničky kombinované s mrazákem dole od Datart.cz

verze pro tisk

Lednice a mrazáky: Energetické třídy pro kuchyňské spotřebiče

28. květen 2013

Lednice a mrazáky jsou spotřebiči, ke kterým výrobci musejí uvádět jejich energetickou náročnost, tedy spotřebu elektřiny. Zákazníci, kteří si jdou zakoupit nový mrazák či chladničku, tak mají lepší přehled o tom, jakou spotřebu energií mohou od konkrétních spotřebičů očekávat.

Aktuální energetické třídy pro lednice a mrazáky

Jak se vyznat v tom, co značí ten který energetický štítek na spotřebiči. Mrazáky a lednice se v současné době smějí vyrábět už jen v třídách A a vyšší. Na energetických štítcích je tak buď označení energetické třídy A, případně pak A+, A++ a A+++.

Dříve se také vyráběly lednice a mrazáky v energetických třídách B, C, D. Na ty však už v obchodech nenarazíte. Důvodem je snaha minimalizovat spotřebu energií.

Co vlastně označení od A do A+++ značí? V případě lednice či mrazáku, který má na energetickém štítku vyznačeno písmeno A, je roční maximální spotřeba limitována do výše 305 kWh.

U A+ pak maximální roční spotřeba činí 274kWh, u A++ 219 kWh a konečně u energeticky nejméně náročné třídy A+++ je roční spotřeba energií maximálně 160kWh. Tato spotřeba je zkoumána v laboratorních podmínkách, při ideálních teplotách a zaplnění lednice a mrazáku.

Čím lepší enegetická třída, tím menší provozní náklady

A co pro vás v praxi znamená, když si pořídíte mrazáky a lednice, které mají malou energetickou náročnost? Ročně za jejich provoz utratíte méně peněz, oproti starším typům lednice se rozdíl může pohybovat v řádech stokorun ročně.

Lednice a mrazáky nejsou jedinými spotřebiči, u nichž mají výrobci povinnost uvádět údaje o spotřebě energií. Dále to také pračky, myčky nádobí, klimatizace nebo elektrické trouby. Povinnost je stanovena přímo ze zákona.

Komerční sdělení Placla.cz

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!