Odkazy

verze pro tisk

Stojanové vrtačky a jejich využití

19. březen 2011

Stolní vrtačky nacházejí široké uplatnění. Asi jen těžko se najde někdo, kdo by v životě nepracoval s vrtačkou. Minimálně jsme se určitě dostali do kontaktu s malými ručními vrtačkami, které jsem využili například pro vyvrtání díry doma či na chalupě.

Kde se využívají

Je však mnohem více druhů vrtaček. Kromě jednoduchých ručních AKU vrtaček to mohou být například stolní vrtačky či sloupové vrtačky, které se hodí pro vrtání jak do dřeva, tak i do kovových materiálů. Zatímco stolní vrtačky jsou určeny spíše pro občasné použití, sloupové vrtačky najdou uplatnění všude tam, kde se s dřevem a kovy pracuje neustále - tedy například v truhlářství, zámečnictví atd.

Převodové vrtačky

Pokud se rozhodujeme, jakou vrtačku si pořídíme, můžeme zvolit i kvalitní převodové vrtačky, které jsou zpravidla mnohem masivnější. Převodové sloupové vrtačky mají zabudovánu převodovou skříň s ozubenými koly, která zajišťuje řazení převodů. Převodová vrtačka tak může dosahovat mnohem vyšších výkonů.

Sloupové vrtačky

Zvolíme-li sloupové vrtačky, můžeme s nimi provádět i vrty do vysokých obrobků, neboť je zde možné odklápět stůl vrtačky a tím tak využít celou základnu. Zároveň je u nich také možné instalovaný stůl naklápět a otáčet libovolně kolem sloupu vrtačky a kolem její osy.

Sloupové vrtačky jsou zpravidla vyráběny jako převodové vrtačky s vysoce výkonným motorem. Mají pevnou a odolnou konstrukci, na níž je připevněn vřeteník.

Ať už zvolíme jakýkoliv druh vrtačky, pak si vždy před prvním použitím zkontrolujme kvalitu materiálu a dodržujme bezpečnostní předpisy.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!